Наш форум
Історія Пирятинської Централізованої Бібліотечної Системи

"Незгасним джерелом духовності є бібліотеки.
Їхній скарб – книжки – несуть людям знання, пізнання світу."

Книжка недарма вважається найгеніальнішим винаходом людини, а бібліотека - храмом духовності. Ще в середньовіччя на приміщеннях, де зберігалися книжки, можна було прочитати: «Тут живуть мертві і розмовляють німі». Книгозбірні для масового користування створювалися у ХІХ-ХХ століттях. Пирятинська бібліотека імені Пушкіна (завідувачка М.К.Кальницька) діяла у 80-х роках ХІХ століття. У словнику Брокгауза і Єфронова (том 45) констатується, що у 1898 році в місті Пирятині працювала приватна бібліотека. У 1910 році завідуючою міською публічною бібліотекою ім. О.С.Пушкіна працювала Марія Константинівна Корієко. Бібліотеку професійного товариства службовців засновано в повіті у 1907 році. Згодом відкрилися народні бібліотеки. Та не всі масові читальні мали книжки українською мовою. Були книгозбірні і при навчальних закладах.
До революції на Пирятинщині існували народні читальні, створені за ініціативи місцевого земства, приватні бібліотеки. Зокрема, поміщиків Стороженків, Закревських, Теплових, Щегельських, Андрузьких, Ограновичів. У ХХ столітті бібліотеки були складовою частиною політосвітньої системи. Після 1917 року держава сприяла розвитку бібліотек, утворюючи широку мережу на базі дореволюційних публічних бібліотек та книгозбірень навчальних закладів. Пізніше приблизно в 20-і роки з’явилися хати читальні, які відіграли велику роль у популяризації грамотності, розширенні світогляду жителів Пирятинщини.
Пирятинська повітова партійна конференція, яка відбулася у липні 1921 року, наголошувала на поліпшенні роботи політичних гуртків, бібліотек і хат-читалень. Відчутно позначилась на культурно-просвітницькій справі діяльність сільбудів, хат - читалень, лікнепів, товариства «Просвіта».
В Пирятинській районній бібліотеці зберігається надруковане на друкарській машинці «Конспективное изложение истории народов, населяющих территорию Украинской ССР, и общественных формацій в Х-ХІХ ст.. Краткая история г. Полтавы и Полтавской области., г. Пирятина и сел. Пирятинского района», автором якого є Г.Л.Кальбус. Ця робота була подарована пирятинцям 12.07.1986 року автором, про що свідчить власноручний напис автора. У цій роботі на 153 сторінці зазначається, що у 1926 році в місті Пирятині працювало дві бібліотеки. Це підтверджується і в кпизі «Пирятинщина»: «Відомо, що в Пирятині до 1941 року працювали дві бібліотеки».
Перед Великою Вітчизняною війною в усіх великих населених пунктах, зокрема, центральних сільських рад, були сільські бібліотеки. Чимало їхніх фондів загинуло під час війни. Після визволення району від німецько-фашистської окупації вони поновили роботу, поступово збагачуючи книжковий фонд. З 16 червня 1946 року завідувачкою районної бібліотеки в Пирятині була Юлія Олександрівна Лебідь. З 12 березня 1948 року завідуючою районною бібліотекою було призначено Просторнок Євдокію Федосіївну. У 1949-1953 роках вона іде по наказах та актах під прізвищем Правдіченко. З 30 листопада 1953 року Євдокія Федосіївна перейшла працювати на посаду бібліотекаря пересувного фонду. З цього ж часу завідуючою Пирятинською районною бібліотекою для дорослих стала Бугай (після одруження Фесина) Євдокія Порфирівна.
З 1 жовтня 1953 року почав роботу читальний зал районної бібліотеки для дорослих. Першою завідуючою читальним залом була Геніч Катерина Петрівна. Потім на її місці працювала Матвієнко (після одруження Ярмак) Марія Іванівна.
В 60-х роках минулого століття в місті Пирятині працювало дві бібліотеки з книжковим фондом майже 120 тисяч книг. Бібліотеки обслуговували близько 6 тисяч читачів.
На великих підприємствах, у школах діяли свої бібліотеки. Тисячі книжок придбавали бібліотеки ремонтно-транспортного підприємства, меблевої фабрики, комбінату хлібопродуктів, кабінету політичної освіти райкому партії, музичної та інших шкіл.
На той час мережа бібліотек Пирятинського району була більш розгалуженою тому, що до складу нашого району тоді входили і села нинішніх Гребінківського та Чорнухинського районів.
Опираючись на записи збереженого «Зошита по контролю перевірок книжкових фондів сільських, клубних та колгоспних бібліотек 1960 – 1962 року», ми бачимо, що в цей період було відкрито і працювали такі профспілкові бібліотеки: бібліотека Райвиконкому зав бібліотеки Пода З.П.;
Вікторійська бібліотека зав. бібліотеки Шульженко М.Н.; Пирятинська бібліотека Дома інвалідів завідуюча Москаленко Н.І.; бібліотека зміжторгу зав. бібліотеки Безрук Л.І.; бібліотека меблевої фабрики зав. бібліотеки Костенко Володимир Васильович; бібліотека Галантерейного цеху зав. бібліотеки Криксановський С.В.; бібліотека Клубу товариства глухонімих зав. бібліотеки Третяк І.П.; бібліотека райхарчкомбінату зав. бібліотеки Салій Григорій Миколайович; бібліотека Пирятинського Райтоса зав. бібліотеки Сіткіна Лідія Іллівна; бібліотека Заготзерна зав. бібліотеки Снаговська Ніна Степанівна. Крім того працювали бібліотеки «Коопторга», Пирятинської РТС, Давидівської РТС, Торфопідприємства, «Промкобінату» - дані про завідуючих цих бібліотек не збереглися.

В районі крім сільських, приклубних та профспілкових бібліотек була ще 21 колгоспна бібліотека :

ім. К. Маркса (Білоцерківці)
Зоря ( Яцини)
ім. Чкалова (Прихідьки)
ім. Свердлова (Дейманівка)
ім. Димітрова (Харківці)
ім. 40-річчя Жовтня (каплинці)
ім. Маяковського (Повстин)
«Прапор Леніна» (Велика Круча)
ім. Жданова (Тарасівка)
ХХ партії з’їзду (Майорщина)
ім. Дзержинського (Шевченкове)
«Промінь Ілліча)
ім. Калініна (міська рада)
ХХІІ з’їзду (Кейбалівка)
ім. Кірова (Давидівка)
ім. Щорса (Грабарівка)
ім. Куйбешева (Березова Рудка)
ім. Артема (Сморики)
ім. Чапаєва (Малютинці)
ім. Горького (Крячківка)
ім. Леніна (Сасинівка)

23 сільські бібліотеки:
Березоворудська, Білоцерківська, Вечірківська , Грабарівська, Гурбинська, Давидівська, Дейманівська, Каплинцівська, Кейбалівська, Майорщинська, Сасинівська, Смотриківська, Тарасівська, Харківецька, Яцинівська, Олександрівська, Великокручанська, Малютинська, Прихідьківська, Усівська, Шевченківська, Крячківська.
Як свідчать документи, зокрема наказ № 1-а від 1 січня 1967 року по Пирятинському відділу культури «В зв’язку з організацією Гребінківського району звільнити з посад завідуючих дорослої, дитячої бібліотек та бібліотечних працівників Гребінківського Будинку культури, завідуючих сільськими клубами та бібліотеками Пирятинського району в зв’язку з переводом на дані посади Гребінківського району». Було звільнено працівників Гребінківської бібліотеки для дорослих, районної дитячої бібліотеки та завідуючих наступних сільських бібліотек:З 1 жовтня 1977 року, згідно з рішенням Пирятинської районної ради депутатів трудящих № 291 від 3 грудня 1976 року державні масові бібліотеки району було переведено на централізовану бібліотечну систему обслуговування населення книгами. Пирятинську районну бібліотеку реорганізували в центральну районну бібліотеку, а районну бібліотеку для дітей – в районну бібліотеку для дітей централізованої системи. 26 сільських бібліотек стали філіалами центральної районної бібліотеки.
В 1992 році до складу Пирятинської ЦБС увійшла Вікторійська сільська бібліотека-філія.
1 січня 2004 року до складу Пирятинської ЦБС увійшла новостворена Новомартиновицька сільська бібліотека-філія.
На 1 січня 2015 року до складу Пирятинської ЦБС входить 27 сільських бібліотек-філій.

Пирятинська Центральна районна бібліотека 1988 року      У травні 2001 року за патріотично-виховну роботу серед читачів колектив Пирятинської районної бібліотеки нагороджено медаллю «Маршал Жуков».Пирятинська Центральна районна бібліотека 1988 року У травні 2001 року за патріотично-виховну роботу серед читачів колектив Пирятинської районної бібліотеки нагороджено медаллю «Маршал Жуков».
Пирятинська Центральна районна бібліотека 1988 року      У травні 2001 року за патріотично-виховну роботу серед читачів колектив Пирятинської районної бібліотеки нагороджено медаллю «Маршал Жуков».Пирятинська Центральна районна бібліотека 1988 року У травні 2001 року за патріотично-виховну роботу серед читачів колектив Пирятинської районної бібліотеки нагороджено медаллю «Маршал Жуков».

Районною бібліотекою для дорослих після централізації завідували Є.П.Фесина (дівоче прізвище Бугай), М.О.Шишацька, О.Г.Кулініч, а з 2004 року і на даний час – В.М.Артюхова.

Артюхова Валентина Миколаївна - Директор Пирятинської ЦБСАртюхова Валентина Миколаївна - Директор Пирятинської ЦБС


Колектив Пирятинської центральної районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей 26 вересня 2003 року.

Бібліотекарі сільських бібліотек –філій в той же час.Бібліотекарі сільських бібліотек –філій в той же час.

Бібліотекарі сільських бібліотек –філій в той же час.

2008 рік Колектив пирятинської ЦБС2008 рік Колектив пирятинської ЦБС

2008 рік Колектив пирятинської ЦБС

Бібліотечній справі присвятили своє трудове життя М.І. Ярмак (Матвієнко),О.С.Куцевол, О.Є.Бунь, А.П.Гуленко, Г.Ф.Вовк, В.К. Солонська, Є.Й. Дерев’янченко, О. П. Бакіна, З.М.Дворник, Г.Г.Левада, Б.М.Литвиненко та інші.
Самовіддано працюють в сільських бібліотеках-філіях бібліотекарі М.Д.Гриценко (с. Давидівка), Н.П.Михолат(с.Малютенці), Н.І.Левада (с.Крячківка), Л.Г.Колядко (С.Дейманівка), Л.І.Юрчишина ( с. Вечірки), С.І.Бугара (с.Вишневе), Г.І.Самбур (с. Харківці), Н.М. Котенко (с. Нові Мартиновичі).